Pod intertrigom (ojed, crvenilo kože na pregibima) se podrazumevaju promene na koži u vidu crvenila (eritema) na mestima gde se dve površine kože dodiruju i taru. Takva mesta se nazivaju intertriginoznim mestima.
Nastajanje crvenila koje je praćeno osećanjem žarenja i svraba na intertriginoznim područjima javlja se većinom kod gojaznih osoba, male dece, osoba koje se pojačano znoje i obolelih od šećerne bolesti (dijabetesa).
Intertriginozna mesta:
- Nabori kože na vratu
- Pazušni pregibi
- Predeo ispod dojki
- Nabori kože trbuha
- Prepone
- Međusedalni predeo
- Prostori između prstiju

Kod zapuštenih slučajeva na intertriginoznim područjima mogu se javiti i vezikule, vlaženje, erozije. Intertriginozne promene mogu se sekundarno inficirati bakterijama ili gljivicama, jer postoji dobar teren za nastanak superinfekcije.
LEČENJE
- Pre svega treba održavati intenzivnu ličnu higijenu (voda-sapun) i razdvojiti gazom dve površine koje se taru.
- Lokalno se mogu stavljati obloge od kamilice, 3% rastvor borne kiseline, kortikosteroidni kremovi.
- Ukoliko postoje znaci vlaženja i sekundarne infekcije bakterijama preporučuje se premazivanje bojama (2% vodeni rastvor eozina, 2% rastvor gencijan violeta), koji deluju antizapaljenski, zatim antibiotske masti ili kortikosteroidne masti sa antibioticima.
- Kada se znaci zapaljenja stišaju, preporučuju se indiferentne paste koje suše i hlade.
- Ukoliko se sumnja da su se na intertriginozne promene nadovezale gljivice, pre početnog lokalnog lečenja obavlja se mikološki pregled (nativni preparat, zasejavanje na podloge). Ako je reč o gljivičnoj infekciji, inficirana mesta se premazuju antimikotičnim preparatima.
*slika preuzeta sa wikimedia.org