Site icon Svet Medicine

Ishrana kod dijabetesa (šećerne bolesti)

 Dijabetes ili Šećerna bolest se javlja kada ćelije pankreasa (gušterača) ne uspevaju da luče dovoljno insulina – hormona koji reguliše nivo šećera u krvi. Usled nedovoljnog lučenja insulina ili njegove nedelotvornosti dolazi do poremećaja metabolizma ugljenih hidrata, masti i belančevina sa povećenjem nivoa šećera u krvi hiperglikemije na gotovo svim organima.

Postoji čitav niz važnih faktora u nastanku ove ozbiljne bolesti, čija je uloga u manjoj ili većoj meri rasvetljena i na njih treba ukazati. To su: nasleđe, virusi, ishrana i gojaznost, hormoni, bolesti i stres.

Ljudi koji imaju šećernu bolest moraju biti edukovani (obučeni) o problemu svog zdravlja. Zbog toga je njihova obaveza i potreba da što više saznaju o svojoj bolesti.

Postoje dva tipa šećerne bolesti:

Prvi simptomi:

Početak bolesti je često dramatičan uz izraženu žeđ, obilno mokrenje, gutak težine, gubitak tečnosti – dehidracija, visok šećer u krvi, šećer i aceton u mokraći. Ponekad, sad sve ređe zbog teških metaboličkih i elektronskih poremećaja dolazi do gubitka svesti.

Pored najčešćih simptoma sreću se i drugi npr. promene na koži, sluznicama, poremećaji vida, smetnje u nogama. Rani znak bolesti mogu biti i promene na koži, gnojni desni, bakterijska i gljivična zapaljenja polnih organa sa vrlo izraženim svrabom.

HIPOGLIKEMIJA ili premalo šećera u krvi….

Tada mozak pati jer je šećer njegova osnovna hranljiva materija. Zato telo reaguje sledećim simptomima: preznojavanje, naježenost, drhtavica, muka, povraćanje, snažna glad, vrtoglavica, smanjena koncentracija, zbunjenost, poremecaj vida, poremećaj govora, lupanje srca, agresivnost, gubitak svesti.

Hipoglikemiju uzrokuje:

Hipoglikemija se može javiti i kod šećeraša koji ne uzimaju lekove i kod onih koji se leče tabletama se češće i jače javljaju kod osoba koje primaju insulin.

 

Glikemijski indeks namirnica

Glikemijski indeks namirnica pokazuje u kojoj meri namirnica kada se pojede podiže vrednost šećera u krvi. Prema glikemijskom indeksu namirnice se dele u tri grupe:

 

Dijabetičar u ishrani treba da koristi namirnice sa niskim i umerenim glikemijskim indeksom!

  

Žitarice:

žitaricaiznosžitaricaiznosžitaricaiznos  
ječam22ovas26kukur.braš.71  
heljda55pšenica41pšenič.griz66  
kukuruz56proso75čips87  
pir. glazir.59mekinje44kačam.žuti40PahuljiceIznos
pir.neglazi.98crni hleb51kačam.beli72ovsene53
pite57beli hleb72makaroni46zobene88
perece84raž.integ.52špagete44pšenične74
  prepeč.hleb72krofne78pirinčane90

 PREPORUKE: jedite mlad kuvani kukuruz, kuvanu pšenicu, ovsene pahuljice, mekinje sa jogurtom za bolje pražnjenje creva!

Voće:

trešnje22višnja22
grejpfrut25šljiva32
jabuka32kruška36
jagoda38pomorandža43
ananas66dinja64
kivi52suvo grožđe65
kajsija57lubenica72
banana62  

PREPORUKA: jedite voće u preporučenim količinama ( do 500 g u 3-4 pokušaja): Birajte zdrave, ne tretirane hemijskim supstancama.

Žvaćite, ne gnječite, ne miksirajte, jedite sa korim!

Povrće:

kikiriki14soja18
pasulj tetovac27sočivo27
sušeni grašak23leblebije33
mladi grašak32paškanat101
šareni pasulj42prebranac43
bareni krompir36cvekla66
konzer.grašak47šargarepa73
smrz. grašak39instant pire71
krompir pire58  

PREPORUKA: mahune imaju veliki kalorijski indeks, mali glikemijski indeks, bogate su dijetetskim vlaknima. Ovo su korisne namirnice i treba ih jesti jednom nedeljno!

Mleko i proizvodi:

jogurt od obranog mleka14obrano mleko28
jogurt od punomasnog mleka34punomasno mleko38
sladoled od obranog mleka50sladoled od punomasnog mleka64

PREPORUKA: Koristite obrano mleko i proizvode od obranog mleka!

 

Kombinacija namirnica

 

Kombinujte hranu sa malim glikemijskim indeksom sa onom koja ima veći glikemijski indeks:

Glikemijski indeks ne zavisi samo od vrste šećera u namirnicama nego i od količine dijetnih vlakana i obroku i načinu spremanja.

PRIMER: krompir – Jedite najpre bareni ili pečeni u ljusci sa povrćem koje ima dosta dijetnih vlakana ( kupus, kelj, zelena salata, blitva ) i nećete imati velike skokove šećera u krvi posle obroka.

U početku sastavljanja vašeg jelovnika ovo će vam se činiti teško, ali ćete se vremenom izveštiti u biranju i kombinovanju namirnica. Bićete iznenađeni uspehom koji će vam doneti ovakav način kombinovanja hrane!

Osnovni princip kod ishrane dijabetičara jeste taj da ne smeju da budu gladni, ali ne smeju ni da se prejedaju. Treba da imaju pet obroka na dan, pogotovo dijabetičari koji su na insulinskoj terapiji, i po potrebi i šesti obrok, pre spavanja. Manji broj obroka u toku dana vodi nestabilnim vrednostima šećera koji variraju!

 

Primer jelovnika za jedan dan

 

Doručak:

 

Užina I:

 

Ručak:

 

Užina II:

Večera:


Obrok pred spavanje:

Fizička aktivnost

Svakodnevna fizička aktivnost je sastavni deo lečenja šećerne bolesti. O vrsti, trajanju, intezitetu i učestalosti fizičke aktivnosti treba da odluči lekar koji vodi brigu o zdravlju pacijenta.
Postojanje bolesti krvnih sudova, perifernih nerava, bubrega i očnog dna, mogu znatno da ograniče izbor, trajanje, intezitet i učestalost fizičke aktivnosti. Koristi od fizičke aktivnosti su mnogobrojne:

 

Svakodnevna fizička aktivnost praktikuje se stalno!

 

Podsetnik:

 

 

 

Јasna Anđelković, 
viši dijetetičar-nutricionista
Autorka je urednik portala NaDijeti.com
Članak je preuzet uz odobrenje autorke

 

Exit mobile version